ספרי מורשת

ספרי מורשת

השעות – יומן מלחמה של חטיבה 600

ד"ר מנחם בן-שלום
הוצאה עצמית

מדברי עמירם אזוב על הספר

השעות – יומן מלחמה" הוא ספר ענק שמביא את סיפורה של חטיבה 600 במלחמת יום הכיפורים. חטיבת הטנקים שנשאה בחלק ניכר מקרבות הבלימה בסיני ושילמה על־כך מחיר יקר במיוחד. את המחקר המקיף והחריג מאוד בסגנונו האישי והאנושי, ניהל המחבר )היסטוריון, ובעצמו קצין בחטיבה( במשך 16 שנים במהלכן ראיין 140 איש. התוצאה ספר מרשים וכואב, רב מידות פברואר 2020 שריון 56 ׀ 49 ומודל חריג ומרתק של היסטוריוסופיה צבאית. מחקרו המונומנטלי של מנחם בן שלום הוא חריג בכל קנה מידה של מחקר היסטורי וטיפולו במלחמה הוא רב־פנים: צבאי, תרבותי, חברתי, אישי, אפילו רוחני. ואת סיפור המלחמה הוא מביא כמארג של עדויות אישיות עם סיקור היסטורי־צבאי. חטיבת שריון מילואים 600 – חטיבת מילואים צעירה ומיומנת, בפיקוד אל"ם טוביה רביב – נכנסה למלחמה ב־7 באוקטובר ולחמה עד לשניות האחרונות ממש של הפסקת האש. החטיבה ספגה 119 הרוגים וכן פצועים רבים, ולא מעט מלוחמיה נפלו בשבי המצרי. האבדן וההתמודדות אתו, משמשים ציר מרכזי בסיפור החטיבה. בן שלום עצמו שימש קצין סיור בשורות החטיבה ולפיכך הוא חובש שני כובעים: של היסטוריון ושל צופה־משתתף. וככזה הוא לא רק מביא את זיכרונותיו האישיים מהמלחמה אלא מזדהה עמוקות עם מרואייניו הרבים. הספר נוגע בלב הוויכוח המתודולוגי על יחסי הגומלין שבין הזיכרון האנושי לבין המקור הראשוני. מצד אחד בן שלום עושה שימוש בכליי ההיסטוריון ומצד שני בכלים מעולם המחקר האיכותני )ראיונות, זיכרונות וסיפורי חיים(. כהיסטוריון הוא מלקט ומנתח יומני מבצעים, צילומי אוויר, יומני קשר ותחקירים; בוחן את הפקודות שניתנו ומה בוצע; ומביא תובנות צבאיות כגון מיקומו הראוי של מח"ט בעת קרב. מצד שני הוא מתבסס רבות על עדויות וזיכרון הלוחמים – מתודיקה שלא כל היסטוריון יאהב, בודאי אלה המפקפקים בתרומה של עדויות ל'אמת ההיסטורית'. אך מנחם בן שלום רואה בעדויות כלי סוציולוגי ותרבותי מן המעלה הראשונה, ואמצעי לשחרור הדחקות בנות עשרות שנים. והדברים לעיתים קרובות כואבים. כואבים מאד.

חמוטל ומכשיר לא בידינו

עודד מגידו
הוצאה דביר

40 שנה ניקרה בעודד מגידו, מחבר הספר, אותה שאלה: איך קרה שפלוגה של "פרים צעירים", ׂשָׂשָה אלי קרב, עלתה דאיוש על יעד חי"ר רווי נ"ט, מבלי לדעת על מה היא עולה, מבלי שיש לה את ציוד הלחימה הבסיסי, מבלי לדעת שלפני פחות משעה עלו כוחות אחרים על אותו יעד ונדפקו. תוך דקות המ"פ נוטרל, הסמ"פ וצוותו חוסלו, והיתר ירדו עם זנב בין הרגליים. עודד מגידו היה מפקדה של פלוגה מ', בגדוד הטנקים 257 ,באוגדה 143 בפיקודו של אריאל שרון, בגזרה המרכזית של תעלת סואץ. ב־8 באוקטובר 1973 .קצת אחרי השעה 00:17 ,עם אור אחרון, פלוגה מ' עלתה על "חמוטל". "חמוטל ומכשיר לא בידינו" הוא מחקר קפדני, יסודי, מעמיק, שלא מותיר פינה שלא נבחנה בזכוכית מגדלת תחת עיניו הבוחנות של המחבר. בדרכו ה"יבשה", העניינית, "חמוטל ומכשיר לא בידינו" מנפץ את הנרטיב השגוי שהודבק ללוחם המצרי, ולא מהסס גם לסדוק חלקים מהנרטיב שדבק בלוחם, ובעיקר במפקד הישראלי. בעשותו כך, ידע מגידו שהוא נכנס לשדה מוקשים ועדיין, בשמה של האמת המחקרית שהיא נר לרגליו, לא וויתר. 48 ׀ שריון 56 פברואר 2020 מגידו מטפל בכאב שהותירה המלחמה באמצעות תחקיר מקיף: הוא חוזר לזירת הקרבות ומשחזר אותם לפרטיהם. הוא נעזר בספרות מחקר ובספרי זיכרונות, בתצלומי אוויר, בהקלטות רשתות הקשר, בדוחות ותחקירי יחידות, ובדוחות אית"ן – יחידת איתור הנעדרים. הוא מביא מעברה השני של הדיונה קטעים מספרי זיכרונות של קצינים מצרים שהשתתפו בקרבות. הספר הזה על קרבות חמוטל ומכשיר, מתווסף לכלל הספרים והמחקרים שנעשו ונעשים אצלנו על מלחמת יום הכיפורים, ומהווה נדבך נוסף למורשת של צה"ל, בכול הקשור בה. גם היום חשוב להמשיך ולחקור את המלחמה, מאחר ועדיין לא מיצינו את כול אשר התרחש בה. כך קורה גם בצד השני, במיוחד אצל המצרים, המפרסמים כול הזמן מחקרים, ספרים, ראיונות וזיכרונות של מפקדים ולוחמים, על חלקם בה, ועל מה שקרה וכיצד.

BentiveyHesh

בנתיבי האש
חטיבה 600 במלחמת יום הכיפורים

אילן כפיר | דני דור
ידיעות אחרונות – ספרי חמד

 113 טנקים יצאו בשעות הלילה המאוחרות של 6 באוקטובר, 1973, לעבר תעלת סואץ ודהרו מאות קילומטרים על שרשרות כדי לבלום את המצרים שהחלו לחצות את מכשול המים. בסיום המלחמה, ביום הפסקת האש, נותרו לחטיבה 600 19 טנקים בלבד. השאר נותרו מבוקעים ושרופים בחולות סיני, ב"חווה הסינית" ועל הצירים המובילים לתעלת סואץ. 119 מלוחמי החטיבה לא שבו מהמלחמה; יותר מכל חטיבת מילואים אחרת שלחמה במלחמת יום הכיפורים…

hativa_s1

החטיבה במלחמת יום הכיפורים
                  6.10-22.10.1973

ספר החטיבה
עורך: אילן גור
צילומים: מתוך אלבומו של ניסים שלום
תשל"ח
הורדת קובץ

hativa_s2

החטיבה במלחמת יום הכיפורים
                  6.10-22.10.1973

ספר החטיבה – הנופלים (א')
להקדיש את כל כוחותי
ואף להקריב את חיי
להגנת המולדת וחרות ישראל
הורדת קובץ

 

hativa_s2

החטיבה במלחמת יום הכיפורים
                  6.10-22.10.1973

ספר החטיבה – הנופלים (ב')
להקדיש את כל כוחותי
ואף להקריב את חיי
להגנת המולדת וחרות ישראל
הורדת קובץ

 

לגעת בעצב החי
מאת: יוני נוקד – שליש גדוד 409
בהוצאת: משרד הביטחון – ההוצאה לאור
ספר זה מתאר מנקדות ראות מיוחדת במינה את האדם במלחמה. מחבר הספר, ששימש כשליש של גדוד טנקים במלחמת יום הכיפורים, חווה אותה מקרוב, אך לא כלוחם.
ברגישות רבה מתאר המחבר את מאורעות ומוראות המלחמה, תוך שהוא מלווה את חיילי הגדוד ומפקדיו, את הפצועים ואת משפחות החללים המתמודדים עם הכאב והאובדן.
השילוב של נקודת תצפית ייחודית יחד עם מעורבות מעשית ורגשית ומעניק לתיאורים עוצמה מיוחדת.
הספר מציג בפני הקורא בעיות יסוד של אדם במלחמה ועוסק בסוגיית השכול בחברה הישראלית על היבטיה השונים.
זהו סיפורו האותנטי של גדוד אחד במלחמה אחת. זהו גם הסיפור האנושי והכואב של אדם הנאלץ להלחם, להתגבר על פחדיו, להפרד מחבריו, להתמודד עם הכאב והשכול, לחיות עם העצב.

הורדת קובץ


בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים – יומנו של שריונר

מאת: אבי וייס
בהוצאת: משרד הביטחון – ההוצאה לאור
הספר נכתב בשלהי 1973 בביתן 30 בבית החולים תל-השומר, והיה מונח כ-25 שנים ברשות המחבר, בלא לתת לו פרסום. הספר הוא יומן מפורט המהווה תעודה אנושית מזעזעת, על קורותיו של תותחן טנק בחטיבה 600 גדוד 410 בקרבות מלחמת יום הכיפורים בסיני ולאחר נפילתו בשבי המצרי ב"חווה הסינית" במתחם "מיסורי". בספר תיאור אמיתי של מה שהתרחש בכלא המצרי: עינויים, מעללים נפשעים של הסוהרים, חקירות אכזריות, ואפילו הרג שבויים. זאת מול מאמציהם של השבויים לשמור על צלם אנוש. תוך כך מתוארות גם דמויותיהם של חיילים וסוהרים מצרים וזוטות-ההווי, המחרידות והמגוחכות כאחד, של בתי הכלא המצריים.

הורדת קובץ

pashut-shiryoner

פשוט שריונר


מאת: עופר עידן
בהוצאת: ע. נרקיס
סיפורו של צבר שגדל על ברכי הציונות, למד להיות חייל ויצא למלחמת יום הכיפורים ממנה חזר עם "הלם קרב".
הצצה על החיים שלפני המלחמה ואחריה כאשר לב הספר הוא המלחמה עצמה. סיפורה הנשכח של חטיבה 600 ובתוכה גדוד 410 בו שימש המחבר כנהג המג"ד בקרבות הקשים ביותר.

ביקורת- עפר דרורי- מנהל אתר "גבורה"

הורדת קובץ

 MAGNA CARTA

מאת: עופר עידן

ספר רחב בתכולתו העוסק בעם ישראל וארץ ישראל  בספר הסבר על חטיבה 600 ומעלליה במלחמת יום הכיפורים. הספר מהווה הנצחה עולמית של סיפור החטיבה בנוסף על כל הנצחה אחרת.
שני עותקים של הספר  ועותק דיגיטלי נמצאים בספריית הקונגרס האמריקני לשימוש הציבור של כל חוקר, תלמיד, היסטוריון או סתם חובבי העניין.
כל חברי האתר החטיבתי רשאים להוריד ולהשתמש כרצונם בכל החומרים בספר ללא כל צורך באישור המחבר.

אישור מספריית הקונגרס

הורדת קובץ

מלחמת ההתשה בחזית המצרית 1967-1970

 יהודה בריל
הוצאה עצמית

מלחמת ההתשה בחזית המצרית בשנים 1967-1970 ,האפורה, הנשכחת, המדממת, מרובת החללים והפצועים, נחרתה עמוק בנפשו של יהודה בריל המחבר, ששימש אז מפקד טנק. השנים הרבות שחלפו מאז לא התישו אותו ואת רצונו העז לתעד את סיפורו של גדוד 79 שבו שירת באותה מלחמה. שנים רבות הוא אסף בשקדנות אין־קץ פרט לפרט וטווה את סיפור המלחמה של הגדוד ושל חייליו ומפקדיו, אף שזיכרונם של חלק מחיילי הגדוד קהה במקצת עם השנים. הוא ליקט צילומים רבים ובספר הוא מציג יריעה רחבה של המלחמה מההיבט של מי שהשתתפו בה. לפני כשנתיים פרסם מהדורה ראשונה  אינטרנטית של הספר באתר יד לשריון, ומאז הוסיף למהדורה המודפסת שיצאה לאחרונה פרקים שונים, פרטים על החללים וצילומים רבים. "נוכחתי לדעת" כותב המחבר "שאין הרבה מידע בכתובים ובכלל על מלחמת ההתשה בחזית המצרית והחלטתי לספר עליה ולהעלות אותה להכרה ציבורית רחבה מאוד" "שירתי כמט"ק במלחמה. את הספר כתבתי כסיפורו של לוחם שריון שלחם במלחמה. ראיתי בעבודתי שליחות וזכות גדולה. בספר מתוארים הרבה אירועים וסיפורים שרואים אור לראשונה, אירועים שהתרחשו בגדודי השריון השונים, בחילות השונים שלחמו במלחמה, מבצעים שונים כמו של סיירת שקד, הצנחנים, סיירת מטכ"ל, שייטת 13 ,סיפורי לוחמים, דברים לזכרם של הנופלים ודברים רבים נוספים". המחבר מקדיש את הספר לזכרם של לוחמי השריון, החרמ"ש והסיור, פלוגת המפקדה והחולייה הטכנית האמיצים ששירתו בגדוד 79 במלחמת ההתשה ונפלו בה, וכן ליתר הלוחמים האמיצים מהגדודים האחרים מחטיבות השריון ומהחילות השונים בצה"ל ונפלו באזור קו התעלה. עוד מוקדש הספר למשפחות השכולות, ללוחמים שנפצעו בה שחלקם חיים עד היום עם תוצאותיה של המלחמה, חלקם הלומי קרב הנושאים עמם את האירועים הקשים שחוו עד עצם היום הזה.

hatasha_s1

מלחמת ההתשה 1967 – 1970
גדוד שריון 79 – חטיבה 401

מאת: יהודה בריל

הספר האינטרנטי על מלחמת ההתשה בכלל ועל גדוד שריון 79 – חטיבה 401 בפרט. הספר נכתב על מנת להעלות את מלחמת ההתשה להכרה ציבורית רחבה מאוד שבה היא לא זכתה עד ימים אלו. את הספר כתב יהודה בריל במשך 4 השנים האחרונות כסיפור של לוחם שריון שלחם במלחמה.
בספר מוזכרים לוחמים וחללים מחטיבה 600 שלחמו במלחמת ההתשה בחטיבה 401.
הורדת קובץ