סמ"ר קוסמן גדי

סמ"ר קוסמן גדי

נפל ביום 22/10/1973 "ורדית", גדוד 407.

גדי, בן מינק ושמעון, נולד ביום ט"ז בטבת תש"י (5.1.1950) בקיבוץ גברעם ועבר את כל שלבי הגידול בקיבוץ, למן הפעוטון ובית-הספר היסודי, ועד לסיום בית-הספר התיכון האזורי "שער הנגב". גדי אהב מאוד את הקיבוץ. הוא היה מדריך בחטיבת בני המשק, ובכל שנות לימודיו עבד בענפים שונים: ברפת, בפלחה ובמוסך. יותר מכל אהב את העבודה במוסך. כאשר עברו הוריו להתגורר בקרית-טבעון, סירב להצטרף אליהם ונשאר במשק. אך עם זאת, היה נאמן מאוד ומסור למשפחתו. מידי חודש בחודשו נהג לבקר בבית הוריו, לשמחתו ולשמחתם ולאושרם של כל בני הבית. בשעות הפנאי אהב לצלם וביחוד לשיר ולרקוד. מיודעיו מעידים עליו, שהיה בעל פנים מחייכות וטוב-לב לאין שיעור. הוא אהב את כולם – חברים, ילדים, תינוקות, בעלי-חיים. תמיד היה שמח והשמחה הפנימית שלו הייתה מדביקה גם את הזולת. סיפרה חברתו למשק, עירית: "גדי לא התפלסף על מהות חיי הקיבוץ, אלא חי אותם במלואם. במוסך היה מסור עד בלי די, קיבל כל תיקון על עצמו, ובשיא הרצינות. בכלל גדי הסכים לקבל על עצמו כל תפקיד ש'הלבישו' עליו." סיפרו עליו חניכיו בחטיבת הנוער של הקיבוץ: "לפעולות עם גדי היינו מחכים בקוצר רוח. הוא הבין אותנו יותר מאנשים רבים במשק, היה מקשיב לכל הצעה ותלונה וניסה תמיד לעזור. גדי היה אדם בעל אישיות נהדרת, וכמדריך הוא שהחדיר בנו את האהבה למשק, לעבודה וללימודים."

גדי גויס לצה"ל בראשית נובמבר 1968 והוצב לחיל-השריון. במסגרת שירותו השתלם בקורס למקצועות הטנק, בקורס נהגי טנקים ובקורס מפקדי טנקים, ובכל הקורסים סיים בציונים גבוהים. סיפרו חבריו ליחידה: "כאשר נפגשנו לראשונה בבית-הספר לשריון, מיד ידענו שעומד לפנינו מפקד, היודע את תפקידו, יודע לחייך כאשר צריך ויחד עם זאת – להחמיר. בכל המצבים ידע גדי לשמור על קור רוח ועל שיקול דעת נכון. מפקד הפלוגה ידע, שאם יש צורך במבצע מיוחד, על גדי אפשר לסמוך. הוא היה מהטובים במפקדי הטנקים של הפלוגה."

בראשית נובמבר 1971, משסיים גדי את שירות החובה, חזר למשק ואל המוסך שלו. מלבד עבודתו במוסך, התנדב לפעולות חברתיות שונות במשק: הוא היה חבר ועדת המינויים, היה מקשר של האולפן וארגן טיולים, ריקודים ושירה בציבור. גדי אהב מאוד לטייל בארץ וניצל כל הזדמנות כדי לצאת למרחביה. מאהבתו לטיולים, החליט גם לראות את העולם הגדול ויצא לסיור ממושך באירופה. כששב מהטיול ורצה להתקדם בעבודתו במוסך, נרשם ללימודים ב"מדרשת רופין", אלא שלכך לא הספיקה לו שעתו.

במלחמת יום-הכיפורים שירת כטען-קשר בחזית הדרום. יחידתו השתתפה בקרבות הבלימה ובקרבות הקשים נגד הארמייה השנייה באזור "החווה הסינית". לאחר שהיחידה חצתה את התעלה ועברה לגדה המערבית, נצטוותה ביום כ"ו בתשרי תשל"ד (22.10.1973) לכבוש את איסמעיליה. בדרך לעיר היו הטנקים צריכים לעבור על גשר, שהיה בעל חשיבות אסטרטגית גדולה. את הגשר הזה היו צריכים לכבוש, כי בלעדיו היתה הדרך לעיר חסומה. בקרב על כיבוש הגשר נפגע הטנק שלו וגדי נפל. השאיר אחריו הורים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "גדי מילא את תפקידו במסירות, בחריצות ובתחושת אחריות עילאית."

המשק והמשפחה הוציאו לאור חוברת לזכרו, ובה קטעים ממכתביו ודברי חברים על דמותו.

gadikosman-kricha

… רגליו אשר פסעו ולא נטו מקו,
עיניו אשר זרחו בפלא השחרים
תמוליו שלא ננהו אל חסד מחרים !
(מתוך "אליה מאת חיה ורד.)

שירתנו יחד כמדריכים בקמט פל ח 1970, נסענו למלחמה יחד מאשקלון.
חבר טוב.
יהי זכרו ברוך

צוות מדריכי קמ"ט

צוות מדריכי קמ"ט, גדי קוסמן ז"ל שני מימין ואנוכי שמואל כץ שלישי משמאל.

שמואל כץ  05/01/2017


צלח את התופת של הצליחה , רק חלק קטן של הגדוד עשה את זה, ונפל על הרחבת ראש הגשר.

גבי בר גיורא