סמ"ר לוי יעקב

סמ"ר לוי יעקב

נפל ביום 09/10/1973 "טלוויזיה", גדוד 409.

יעקב, בן דינה ואליהו, נולד ביום כ"ט בשבט תש"י (16.2.1950) בירושלים. את לימודיו היסודיים החל בבית-הספר "בית הכרם", המשיך בבית-הספר "אגרון", וסיים בבית-הספר הממלכתי ג' בירושלים. אחרי-כן סיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר "ברנדיס", במגמה למכניקה עדינה. יעקב היה חניך בתנועת הנוער "השומר הצעיר", ולאחר שהחל בלימודים התיכוניים היה חניך בתנועת "הנוער העובד והלומד". הוא השתתף בכל הטיולים שהתקיימו במסגרת תנועת הנוער. הטיולים היו הספורט האהוב עליו, והוא אהב גם את ההליכה ברגל וגם את השהייה באוויר החופשי והטיול בטבע. עוד מילדותו אהב יעקב את הטבע והתעניין בו, ובעיקר אהב את הקשר הנוצר עם הטבע תוך כדי טיולים וחיים בטבע. הוא אהב את הארץ ואת נופיה, ולגביו סימלה גם את יפי הנוף בהתגלמותו וגם את הקשר עם המולדת והמדינה. בכל טיול היה מתפעל מחדש מיפי הארץ. הוא אהב את המדינה והעריץ את דור מקימיה, ובראשם דוד בן-גוריון. הערצה זו הביאה אותו לפעילות במסגרת מפלגת "רפ"י". הוא התווכח ארוכות עם חבריו על המדינה ועל ערכיה, וחבריו הגדירוהו כ"בן של המדינה". במסגרת עיסוקיו הספורטיביים אהב יעקב בעיקר את משחקי הטניס והבאולינג, והקדיש שעות ארוכות לפיתוח המיומנות במשחקים אלה. היו לו שלושה אוספים גדולים, שהקדיש להם שעות רבות עוד מילדות: אוסף בולים, אוסף שטרות כסף ומטבעות ואוסף עתיקות שונות. הוא השקיע מאמצים רבים באיסוף פריטים, מיונם וסידורם, וטיפל בתשומת לב ובזהירות ברכוש הרב, שצבר בתחומים אלו.

יעקב גויס לצה"ל בראשית נובמבר 1968 והוצב לחיל-השריון. לאחר הטירונות השתלם בקורס למקצועות הטנק, ותקופה מסוימת שירת כנהג טנק וכתותחן טנק. אחרי-כן השלים קורס למפקדי טנקים ושירת כמש"ק טנק. את רוב תקופת שירותו בצבא עשה יעקב באזור תעלת-סואץ, לרבות תקופת מלחמת ההתשה. תקופה זו נחרתה עמוק בלבו ובנפשו והשפיעה עליו עמוקות. בחופשות שניתנו לו בתקופת שירותו נהג לעבוד בחברת שמירה, בתפקידי שמירה שונים.

עם תום שירותו הסדיר שוחרר והוצב ליחידת מילואים, שבמסגרתה היה נקרא לתקופות של שירות מילואים פעיל. לאחר השחרור החליט יעקב ללכת ללמוד לימודים אקדמיים. מאחר ולא היתה בידו תעודת בגרות, שכן למד לימודים מקצועיים, הלך למכינה ב"בית-ברל" ושם השלים את הלימודים לתעודת הבגרות. שנה למד במכינה בכפר-סבא וזכה בציונים טובים. בתקופה זו רכש ידידים וחברים רבים. הוא עצמו היה חבר טוב ונאמן תמיד, והאמין ביחסי-ידידות בין חברים. תמיד נהג לומר, שחבר טוב חשוב יותר מאח טוב. הוא קיים זאת הלכה למעשה בנכונותו לתת ולהעניק לחבריו ככל אשר יכול. הוא עודד את חבריו במכינה ללמוד ולהשקיע את כל מאודם בלימודים בלבד, והיה מוכן לסייע לכל מי שנזקק לעזרה בלימודים. שעות ארוכות היה יושב, לעתים עד אחרי חצות, ועוזר לידידיו להבין ולשנן את השיעורים. במסגרת עבודתו בחברת השמירה, עבד יעקב גם במעון לקליטת עולים, ושם הכיר קבלן שעלה מארצות הברית. כבר בימי שירותו בצבא נקשרו בין השניים יחסי ידידות ואמון, ולאחר שסיים את לימודיו ב"בית ברל" התקבל לעבודה אצל אותו קבלן. הוא עבר לגור בפתח-תקוה, שם השלים את לימודיו בקורס למנהלי עבודה בציונים גבוהים, ואף השלים הקמתם של ארבעה בניינים גדולים. יעקב היה אהוב על מעבידו, שנתן בו אמון מלא וטיפל בו כאילו היה בנו. אפילו בתקופה הקצרה שעבד כמנהל עבודה, הצטיין כעובד אחראי וזריז, והקבלן רצה לשלוח אותו לחופשה בחוץ לארץ. באותה תקופה נרשם ללימודים באוניברסיטת "בר אילן" בתחום הכלכלה, וההודעה על קבלתו ללימודים הגיעה לביתו ביולי של שנת 1974 .

במלחמת יום-הכיפורים השתתף יעקב בקרבות הבלימה נגד המצרים בסיני. בקרב שהתחולל באזור תעוז "טלויזיה", ביום י"ג בתשרי תשל"ד (9.10.1973), נפגע הטנק שלו והוא נהרג. כעבור חודש נמסרה למשפחתו הודעה שהוא נעדר, ורק לאחר ארבעה חודשים של חששות, התרוצצויות ותקוות, נודע שנפל חלל. ביום ז' באדר תשל"ד, יום פטירתו של משה רבנו, הובא יעקב למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בהר-הרצל. השאיר אחריו הורים, אחים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.


מפגש יום הזכרון המשפחתי נערך השנה בזום בשל הקורונה. השתתפו בני המשפחה הקרובה והרחוקה, חברים של יעקב ז"ל מהילדות, מהלימודים והצבא, ומכרים נוספים של המשפחה.


 

Dina1J

הרהורי ליבה של אם לבן נעדר…


Dina2J

דברים על יעקב לוי ז"ל ועל המלחמה


Dina3J

העלאה בדרגה וההספד של מפקדו שוקה בר-און ז"ל

מפגש יום הזכרון המשפחתי נערך השנה בזום בשל הקורונה.
השתתפו בני המשפחה הקרובה והרחוקה, חברים של יעקב ז"ל מהילדות, מהלימודים והצבא, ומכרים נוספים של המשפחה.
לחצו על התמונה, או הכנסו למחיצת הסרטים
נתן לוי 28/04/2020


אח/גיס/דוד יקר הגעגוע גובר גם לאחר 46 שנה.
יהי זכרך ברוך??
פרידה לוי 17/02/2019


יעקב אחי הגדול ז"ל שתמיד נמצא במחשבותיי, ומשמש דוגמא ומופת לאהבת הארץ והאדם.
נפל בחווה הסינית במלחמת יום הכיפורים.
נמצא תמיד איתי ובליבי.
45 שנים שהגעגוע מתחזק מיום ליום והמחשבות לא פוסקות.
אתה חסר לי מאוד ביום יום ומקווה שאתה רואה את המשפחה שטיפחתי וגידלתי וגאה בי מלמעלה.
אוהב אותך ומתגעגע ?
ת.נ.צ.ב.ה
נתן לוי 17/04/2018


את יעקב הכרתי בטירונות השריון במחנה חסה, בנובמבר 1968. היינו באותה המחלקה והתיידדנו. נפרדנו דרכנו כאשר יעקב הפך לטנקיסט ואני לחרמ"שניק. בגדוד המילואים נפגשו דרכנו בשנית.
על הסתערות לעבר מתחם טלוויזיה לכיוון החווה הסינית כבר נכתב מלל רב. אבל כאן אספר על הפרט ולא על הכלל. כשליש הגדודי שעקב במערכת הקשר אחר כל רשתות הקשר הגדודיות, שמעתי על פגיעתו של הטנק של שוקה. שוקה נפגע ברגליו וחולץ עם אנשי צוות נוספים ולא הייתה לי התמונה הברורה של נפגעי פלוגה ח'. בתום היום, שוקה דיווח לי באופן מפורט כי מהטנק שלו נחלצו בנוסף אליו שני אנשי צוות נוספים. לשאלתי מה עם יעקב, הוא משך בכתפיו בחוסר אונים. ושקע בשתיקה לא אופיינית.
תחקרתי כבר באותו הלילה את אלו שחלצו את שוקה ושמעתי את הפרטים הבאים: הפגיעה בטנק הייתה באזור הישיבה של התותחן. מעוצמת הפגיעה, שוקה הועף מספר מטר באוויר ונחת עם כתפו בחזרה על הטנק ומשם הועף לארץ. אנשי הצוות שירד לחלץ את שוקה היו צריכים לפנותו בכוח כי למרות פגיעתו וכאבי התופת שסבל, שוקה רצה לחזור לטנק לוודא את מצבו של יעקב שספג את עיקר הפגיעה וכנראה מת במקום. הטנק נשאר בשטח שהיה בשליטת הצבא המצרי.
לאחר מספר שבועות, עדיין חנינו בציר לכסיקון, לפני המעבר לאפריקה, הייתה לי השכמה מוקדמת על ידי שלושה חיילים שלא הכרתי. האחד מהם הציג עצמו כדודו של יעקב ואמר כי עד כה חיפשו בין רשימות החללים, בתי הקברות, בתי החולים ולא מצאו כל סימן לאחיין האהוב וכי אני התקווה האחרונה.
לאחר לבטים קצרים, וזאת מאחר ואני לא הייתי הגורם המוסמך למסור מידע, החלטתי שאני משתף את הדוד במידע שעמד לרשותי. נמנעתי מלהשתמש במילה "הרוג" או "פצוע", אלא ציינתי את הפרטים שאכן היו ידועים לי. היה לי קשה לשתף את הדוד ברגשותיי אך ציינתי כי הכרתי היטב את יעקב.
לאחר חתימת הסכם עם מצרים, התאפשר חיפוש אחר גופות נפגעים. שוקה הצטרף אישית לצוות החיפוש והגיע לטנק שלו. יעקב נמצא על מושב התותחן. לאחר פינוי גופתו, שוקה גדל הממדים חזר אלי ודיווח על מציאת הגופה וסגירת המעגל.
נפרדנו מיעקב בבית הקברות בהר הרצל בירושלים.
יהי זכרך ברוך.
יוני נוקד 15/02/2017


יוני היקר! תודה רבה לך מעומק הלב שאתה משתף אותנו בפרטים נוספים על נפילתו של אחינו יעקב לוי ז"ל במלחמת יום הכיפורים וזוכרים לך על הקשר החם ששמרת עם הורינו דינה ואליהו לוי ז"ל.

jacoblevyp1

שבת שלום ושוב תודה רבה.
נתן לוי 15/02/2017


יעקב לוי ז״ל זה דוד שלי שלצערי לא הכרתי
הדר לוי 15/02/2017


הנצחה מרגשת וראויה ליעקב ומשפחתו….. אחי שוקה בר-און ז"ל אהב והעריך את יעקב והיה קשור למשפחת לוי כל חייו הקצרים….. יהיה זכרם ברוך
גידעון בר-און


עברנו ביחד קמ"ט בחור שקט וטוב יהי זכרו ברוך.
שמואל כץ