סמ"ר גרינוולד דורון

סמ"ר גרינוולד דורון

נפל ביום 19/10/1973 "מיסורי", גדוד 410.

דורון, בן שושנה ויחזקאל, נולד ביום י"ב בשבט תש"י (30.1.1950) בקריית-ביאליק. הוא למד בבית-הספר היסודי שם, ואחרי-כן המשיך בלימודיו בבית-הספר התיכון בקריית-חיים. דורון היה תלמיד חרוץ ושקדן, ואהוב על מוריו ועל חבריו. חובב טיסנאות היה ובחדרו היו הרבה מודלים של טיסנים. הוא הרבה לקרוא בתחום זה, ואמר שהוא מתעתד להיות משכלל ומייעל כלי טיס. לכן אף נמנה עם חניכי גדנ"ע-אוויר וברבות הימים הדריך בקורס לטיסנאות. דורון היה מציאותי, שקט ושונא יומרות, שקול במחשבותיו, דייקן ויודע לעשות את מלאכתו באמונה. הוא היה חבר טוב, מסור ונאמן לידידיו, והללו ידעו שאפשר לסמוך עליו בכל עת ובכל עניין, הם פנו אליו בשעת מצוקה והוא, מעולם לא השיב את פניהם ריקם. היה לו חוש הומור מצוין והוא ידע לישר הדורים, לתווך ולפשר בין יריבים. יושרו היה לשם דבר בקרב חבריו. הוא רחק מדבר שקר והיה נאמן לדבריו. כבן היה נאמן ומסור להוריו, רחש להם כבוד ודאג לשלומם ולרווחתם.

דורון גויס לצה"ל בסוף יולי 1968, ביקש לשרת בחיל-האוויר אך הוצב לחיל-השריון. לאחר סיום הטירונות השתלם בקורס למקצועות טנק "פאטון" ובקורס למפקדי טנקים. הוא היה חייל ומפקד אחראי ומסור לתפקידו ושימש דוגמה לחבריו במזגו הטוב ובסבילותו. פקודיו מעידים עליו ש"כל מעייניו היו נתונים לצוותו. הוא ידע לעמוד בתוקף על זכויותיהם של חייליו והתבלט בכושר מנהיגות מעולה."

לאחר שהשתחרר מן השירות הסדיר, החל ללמוד בטכניון, בפקולטה לאווירונאוטיקה. את לימודיו מימן בעצמו בעבודה בחופשות-הקיץ, כדי שלא להכביד על כלכלת המשפחה.

כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים גויס ונשלח עם יחידתו לחזית בסיני. בקרב שהתחולל ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19.10.1973), בגזרה המרכזית, מדרום-מזרח לאיסמעיליה ומצפון-מזרח לאגם המר הגדול, ליד "החווה הסינית", נפגע דורון ונהרג. על גדודו הוטל לפרוץ אל הגשרים שהוקמו, כדי לסייע לכוחות צה"ל להתקדם אל עבר התעלה. הטנק של דורון נפגע פגיעה ישירה בטיל והחל לבעור, והוא לא הצליח להיחלץ. בעבור אומץ-לבו, הראוי לשמש מופת, הוענק לו "עיטור המופת". וזה תיאור המעשה: "במשך ימי הקרבות שימש סמל-ראשון דורון גרינוולד כמפקד טנק. בכוח אישיותו, בכושר המנהיגות שלו, בקור-הרוח שנתגלה בו במצבים הקשים, ניהל את הקרב ביעילות ובתושייה, ואף דאג לביטחון אנשיו. סמל-ראשון דורון גרינוולד ז"ל היה מופת לפקודיו, עד שנפל ב-19 באוקטובר 1973." תחילה נחשב כנעדר. לימים זוהתה גופתו, והוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בחיפה. השאיר אחריו אב, אם ושתי אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

בעיתון חיילי ישראל "במחנה" פורסמה רשימה עליו בשם "תותח נגד חי"ר", ובה מתוארים מעשי גבורתו בקרב.

 


דורון גרינוולד Google Drive

…הוא חיוך. בלורית, וחיוך גדול…


GrinvaldDoronIturP

בלית ברירה, תפס דורון ב"עוזי" והחל לרסס את השטח בצרורות ארוכים…

עתון "במחנה"  35-36 09/05/1975

לרגל יום הכיפורים תשע"ט ו-45 שנים למלחמת יום הכיפורים מובא כאןקטע מתוך פרק ט' בספר, שמתאר חלק משגרת היום השני של המעבר לכלא עבסייה מהכלא הקודם, לזכר סמ"ר דורון גרינוולד ז"ל, סטודנט בטכניון בחיפה, מפקד טנק מגדוד 410, שנהרג (בן 23 בנופלו) בקרב של חטיבה 600 בגזרה המרכזית, מדרום-מזרח לאיסמעיליה ומצפון-מזרח לאגם המר הגדול, ליד "החווה הסינית".

בשבי המצרי אבי וייס

אבי וייס 15/09/2018


אני מעלה כמה דברים אישיים לזכרו של סמ"ר דורון  גרינולד ז"ל בעל "עיטור המופת" שנפל במלחמת יום כפור
דורון שרת כמט"ק במלחמת ההתשה בגדוד 46 בפלוגה ח'.
.
את דורון פגשתי לראשונה כשהגעתי לקורס מפקדי טנקים בשנת 1969. אף על פי ששנינו הגענו מחטיבות שונות לקורס היה קל מאוד להתחבר אליו. ראשית שנינו גרנו באזור חיפה כך שהיו לנו נושאים משותפים. הוא היה מלומד ובעל ידע רב. אופיו התאים לאופי שלי והיינו חברים טובים. אני זוכר שבמסגרת הקורס אם דורון לא היה מסכים עם המדריכים על נושא מסוים הוא היה מתעניין ויורד לשורש הבעיה עד שהביע את דעתו וברוב המקרים הוא צדק. דורון היה בחור חברותי ונראה עליו שקיבל חינוך טוב מהבית.הוא היה מאוד צנוע, מקסים, חייכן וטוב לב. במסגרת הקורס שולבנו יחד עד גמר הקורס.
בגמר הקורס נפרדנו והבטחנו אחד לשני שנפגש שוב.לצערי לא פגשתי את דורון עד סוף השרות הסדיר. מה שכן, פגשתי אותו אחרי השחרור בחיפה יחד עם חברים והחלפנו חוויות משותפות. הוא סיפר לי שנרשם ללימודים בטכניון. הוא היה אותו דורון שהכרתי בעבר עם החיוך הגדול והמבויש. אזכור אותו תמיד כבחור צנוע, מוכשר, עומד על עקרונותיו, בעל ידע בטנקים וחבר טוב. אבידה גדולה. דורון הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בחיפה.
יהי זכרו ברוך !!

nשה חן (בן חמו), דורון גרינולד ז"ל ועמנואל קהלני ז"ל

צולמה בשנת 1970, גדוד 46 מט"קים מפלוגה ח'. מימין נראים משה חן, דורון גרינוולד ז"ל ועמנואל קהלני ז"ל

יהודה בריל 05/02/2018


עמנואל קהלני היה תותחן שלי במלחמת ההתשה. תותחן מצטיין וחבר נפלא.
יהיה זכרם ברוך.
איבי רותם 05/02/2018


רצנו ביחד דורון, ביסודי, בצופים, בתיכון קרית חיים ובגדוד 46 בשנטת ההתשה, ובאותה חטיבה ביוהכ..
עצרת במרוץ. צעיר יפה חיוך ביישן. ..מתגעגע אליך
אלי נוסבאום 30/01/2018


לזכר דורון , נלחמנו יחד במלחמת ההתשה ואיבדנו אותך במלחמת יום כיפור , השנים עוברת מהר אבל אתה תמיד נמצא בליבינו, כואב הלב לאבד חבר כל כך טוב. יהי זכרו ברוך ✡️?  ‏

דורון גרינוולד ז״ל עם יואל דגמי תמונה זו צולמה באזור האגם המר

דורון גרינוולד ז״ל עם יואל דגמי תמונה זו צולמה באזור האגם המר

יואל דגמי 30/01/2018


לזכרו של דורון גרינוולד
בהמשך לכתיבתו של יהודה בריל על דורון גרינוולד, אני מצרף כמה תמונות שלי עם דורון מתקופת מלחמת ההתשה. הכרתי את דורון בצמ"פ בביר גפגפה. דורון היה נהג הטנק ואני הייתי התוחתן. לאחר מכן שרתנו יחד בתעלה. כפי שניתן לראות בתמונות דורון היה תמיד חייכן ומלא שמחת חיים. בילינו יחד בימים קשים ובימים טובים. כפי שניתן לראות באחת התמונות אפילו מצאנו זמן להאזין למוסיקה מפאטיפון על סוללות.
אין לי קשר עם משפחתו של דורון. מקווה שהתמונות יגיעו גם אליהם.
יהי זכרו ברוך.

grinvald4 grinvald5

 grinvald3 grinvald6

תמונות מאלבומו של ל שלמה טוראל (טורקה) לזכרו של דורון גרינוולד ז"ל

שלמה טוראל (טורקה)  31/01/2017


כמה דברים לזכרו של סמ"ר דורון גרינוולד. את דורון פגשתי לראשונה כשהגעתי לקורס מפקדי טנקים. זה היה בשנת 1969. אף על פי ששנינו הגענו מחטיבות שונות לקורס היה קל מאוד להתחבר אליו. ראשית שנינו גרנו באזור חיפה כך שהיו לנו נושאים משותפים. יחד עם זאת דורון היה בחור מקסים.הוא היה מלומד ובעל ידע רב. אופיו התאים לאופי שלי והיינו חברים טובים.אני זוכר שבמסגרת הקורס אם דורון לא היה מסכים עם המדריכים על נושא מסוים הוא היה מתעניין ויורד לשורש הבעיה עד שהביע את דעתו וברוב המקרים הוא צדק.דורון היה בחור חברותי ונראה עליו שקיבל חינוך טוב מהבית. הוא היה בחור מאוד צנוע, חייכן וטוב לב. חברות הייתה אצלו בראש וראשונה מחויבות כמו גם אצלי. במסגרת הקורס שולבנו יחד עד גמר הקורס. היה לי הכבוד להיות חברו. בגמר הקורס נפרדנו והבטחנו אחד לשני שנפגש שוב. לצערי לא פגשתי את דורון עד סוף השרות הסדיר. מה שכן, פגשתי אותו אחרי השחרור בחיפה יחד עם חברים והחלפנו חוויות משותפות. הוא סיפר לי שנרשם ללימודים בטכניון.
אזכור אותו תמיד כבחור חייכן , מוכשר, עומד על עקרונותיו, מפקד טוב וחבר טוב. עתידו היה לפניו. אבידה גדולה.
דורון הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בחיפה.
יהי זכרו ברוך !!
בתמונה מפלוגה ח' מגדוד 46 משנת 1970 שצולמה בבסיס טילים בגזרה הדרומית של התעלה, נראים מימין המט"קים: משה חן, דורון גרינוולד ז"ל ועמנואל קהלני ז"ל.
משה חן (בן חמו), דורון גרינולד ז"ל ועמנואל קהלני ז"ל

משה חן (בן חמו), דורון גרינולד ז"ל ועמנואל קהלני ז"ל

בריל יהודה 29/01/2017


דורון היה בן אדם מיוחד כל כך אהבתי לדבר איתו, אני זוכר שעלינו על מארב של קומנדו מצרי ואחרי שגמרנו אתם הוא שאל אותי אם אני לא מפחד ? אמרתי שאני כן מפחד אז הוא צחק עם החיוך היפה שלו ואמר לי שנשמעתי כל כך אדיש בקשר כאילו שכלום לא מזיז לי, ומאז הוא היה תמיד מחייך כשהייתי מדבר. הוא היה ממש מט״ק אמיץ וידע את הטנק, כואב הלב לחשוב עליו ועל כל החברים שנפלו ונפצעו, יהי זכרם ברוך.
יואל דגמי 07/10/2016


מנו קהלני ודורון גרינוולד היו מחברי הטובים ביותר.אחד הבנים שלי נקרא על שם דורון. יהי זכרם ברוך.
אריה בשן 07/10/2016


דורון גרינוולד ז״ל  נפל במלחמת יום כיפור, הוא היה חבר טוב צנוע ומט״ק מצוין נלחמנו יחד בהתשה, כואב הלב שאיבדנו אותו.
יהי זכרו ברוך
יואל דגמי‏ 27/05/2016

דורון גרינוולד ז״ל עם יואל דגמי תמונה זו צולמה באזור האגם המר

דורון גרינוולד ז״ל עם יואל דגמי תמונה זו צולמה באזור האגם המר


החיוך הממזרי של דורון היה הסמל המסחרי שלו, כל מי שהתקרב אליו היה מוכרח לחייך מול חיוך כזה וזה היה גם מוקד משיכה מעולה לבנות. דורון היה חבר, אבל הרבה מעבר למילה הוא היה התגשמות המושג חברות, בלי תנאי בלי אבל נתינה מוחלטת. החברות איתו היתה עולם שלם ומושלם כמעט עד כדי כך כשהיית איתו הרגשת שאתה לא צריך שום דבר אחר. באופן טבעי חלקתי וחילקתי איתו הכל מקיטורים על שער שנושר בגלל קסדת האופנוע ועד הכל… היתה לו דרך מיוחדת גם לנזוף כשצריך ותמיד הוא עשה את זה בשלוה ונועם, כך שאי אפשר היה לכעוס עליו כי הוא גם תמיד צדק . יחד איתו הלך יקום שלם שלא יחזור לעולם.
שמחה


את דורון פגשתי לראשונה כשהגעתי לקורס מפקדי טנקים,זה היה בשנת 1969.אף על פי ששנינו הגענו מחטיבות שונות לקורס היה קל מאוד להתחבר אליו.ראשית שנינו גרנו באזור חיפה כך שהיו לנו נושאים משותפים,יחד עם זאת דורון היה בחור מקסים.הוא היה מלומד וידע הרבה דברים. אופיו התאים לאופי שלי והיינו חברים טובים.אני זוכר שבמסגרת הקורס אם דורון לא היה מסכים עם המדריכים על נושא מסויים הוא היה מתעניין,ויורד לשורש הבעיה עד שהביע את דעתו,וברוב המקרים הוא צדק.דורון היה בחור חברותי,ונראה עליו שקיבל חינוך טוב מהבית.הוא היה מאוד צנוע,חייכן,וטוב לב. חברות היתה אצלו בראש וראשונה מחוייבות כמו גם אצלי.במסגרת הקורס שולבנו יחד עד גמר הקורס.היה לי הכבוד להיות חברו.בגמר הקורס נפרדנו והבטחנו אחד לשני שנפגש שוב.לצערי לא פגשתי את דורון עד סוף השרות הסדיר .מה שכן פגשתי אותו אחרי השחרור בחיפה, והחלפנו חוויות משותפות,והוא היה אותו דורון שהכרתי בעבר.אזכור אותו תמיד כבחור צנוע,מלומד, עומד על עקרונותיו,בעל ידע בטנקים,מפקד טוב,וחבר טוב.
יהי זכרו ברוך.

בריל יהודה


אני מצרף מספר תמונות  לזיכרו של חברי הטוב לפלוגה ,דורון גרינוולד ז"ל .
התמונות מתקופת שירותנו בפלוגה בבסיס טילים בגיזרה הצפונית .  (התמונות במגירת התמונות)

אסף לוין


אני מעלה כמה דברים על אישיותו של סמ"ר דורון גריוולד ז"ל.

דורון היה מסוג הבחורים שאי אפשר היה להתעלם ממנו. בחור פיקח בעל ידע רב בתחומים שונים. ראו עליו שהוא קיבל חינוך טוב מהבית. בחור מקסים עם חיוך גדול ולפעמים מבוייש. לפעמים דעתן ולפעמים צנוע. בחור נאה עם בלורית. דורון היה בחור מיוחד שאי אפשר היה להתעלם ממנו. אזכור אותו עם החיוך הגדול על פניו.
יהי זכרו ברוך !!
אני מעלה תמונה ממלחמת ההתשה מגדוד 46 בגזרה הדרומית של התעלה בשנת 1970.

Grinvald1

בתמונה נראים מימין המט"קים: משה חן (בן חמו), דורון גרינוולד ז"ל ועמנואל קהלני ז"ל.

יהודה בריל